Τετάρτη 29 Ιουνίου 2011

ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΩΣΗ

Με την πρώτη δραστηριότητα από το φύλλο εργασίας, οι γνωστικοί στόχοι που εξυπηρετούνται είναι ο α και ο γ। Κατά τη συζήτηση θα μπορούσε να γίνει μια αναφορά γενικότερη στην έννοια της λέξεως αλληλεπίδραση και μετά να εξεταστεί σαν όρος στην Άνωση
Με τη δεύτερη δραστηριότητα οι στόχοι των δεξιοτήτων που προσεγγίζονται είναι ο α,β,γ και από τους στόχους των στάσεων ο β
Με την τρίτη δραστηριότητα οι γνωστικοί στόχοι που προσεγγίζονται είναι ο α,β,γ, από τους στόχους των δεξιοτήτων ο β και γ και από τις στάσεις οι στόχοι α,β,γ
Με την τέταρτη δραστηριότητα οι γνωστικοί στόχοι που προσεγγίζονται είναι ο δ και ε, από τις δεξιότητες η β και γ και από τους στόχους των στάσεων ο α,β,γ
Από την πέμπτη δραστηριότητα (άλλος τρόπος υπολογισμού της Άνωσης) οι στόχοι που εξυπηρετούνται είναι ο δ και ε, από τις δεξιότητες ο γ και από τις στάσεις οι α και γ
Από την έκτη δραστηριότητα οι γνωστικοί στόχοι που προσεγγίζονται είναι ο δ και ε, από τις δεξιότητες ο γ και από τις στάσεις ο γ
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ: ο αριθμός των δραστηριοτήτων καθώς και η συζήτηση που ακολουθεί μετά από κάθε μία, απαιτεί περισσότερο χρόνο από τον υπάρχοντα προβλεπόμενο
Θεωρώ, επίσης, ότι σχεδόν καθ' ολοκληρία το σενάριο της εργαστηριακής άσκησης είναι καλοσχεδιασμένο। Το μόνο που χρειάζεται είναι να αυξήσουμε τον αριθμό των εργαστηριακών ωρών ή να προβούμε σε περικοπή κάποιων δραστηριοτήτων
Ο ΡΟΛΟΣ ΤΩΝ ΤΠΕ: η μέχρι τώρα εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι εξυπηρετούν κατά το μέγιστο στο μάθημα της Βιολογίας, τόσο στο Γυμνάσιο όσο και στο Λύκειο, για παράδειγμα όσον αφορά στην κατανόηση πολύπλοκων μοριακών μηχανισμών του κυττάρου, κάνοντας χρήση του Διαδικτύου। Οι μαθητές τους κατανοούν, ενθαρρύνονται και αλλάζουν στάση για το μάθημα

Χρήση των Τ.Π.Ε.

Ελένη Μιχαλάτου

Χρήση των Τ.Π.Ε.

Προβολή παρουσιάσεων με το πρόγραμμα Power Point με υλικό (εικόνες, κυρίως) που χρησιμοποιώ από το διαδίκτυο.

Προβολή μικρής διάρκειας video και animations τα οποία χρησιμοποιώ μέσω του you tube ή από τους διαδικτυακούς τόπους Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων (κυρίως του εξωτερικού).

Τίτλοι δραστηριοτήτων σεναρίου

Ελένη Μιχαλάτου

Β. Τίτλοι δραστηριοτήτων σεναρίου:

Δραστηριότητα 1: Πρόκληση ενδιαφέροντος - ενεργοποίηση ομάδων.

Δραστηριότητα 2: Σχεδιασμός διάταξης και εκτέλεση επιστημονικού πειράματος, μετρήσεις.

Δραστηριότητα 3: Εκτέλεση δεύτερου επιστημονικού πειράματος εισαγωγής στην άνωση.

Δραστηριότητα 4: Υπολογισμός του μέτρου της άνωσης με δυναμόμετρο.

Δραστηριότητα 5: Επαλήθευση της αρχής του Αρχιμήδη α) σε πλήρως βυθισμένο σώμα και β) μερικώς βυθισμένο σώμα.

Σενάριο - Σχέδιο διδασκαλίας: Άνωση

Ελένη Μιχαλάτου

Α. Σενάριο - Σχέδιο διδασκαλίας: Άνωση

Θα παρουσιάσω τη δική μου εκτίμηση για το συγκεκριμένο σενάριο παρότι δεν είμαι φυσικός και, επιπλέον, δεν έχω διδάξει φυσική στο γυμνάσιο.

Θεωρώ, λοιπόν, ότι το συγκεκριμένο σενάριο έχει δομηθεί με βάση τις αρχές της ομαδοσυνεργατικής διδασκαλίας και του κοινωνικού εποικοδομητισμού. Οι μαθητές καλούνται να οικοδομήσουν τη γνώση εργαζόμενοι σε ομάδες και με βιωματικό τρόπο και έτσι θέτονται τα θεμέλια για την απόκτηση των σχετικών γνώσεων, ικανοτήτων και στάσεων από τους μαθητές.. Η χρήση εργαστηριακών διατάξεων και η εκτέλεση πειραμάτων από τους ίδιους τους μαθητές ενισχύει, επίσης, ικανότητες σχετικές με τον επιστημονικό τρόπο εργασίας στην επιστήμη. Ενισχύεται, επίσης, ο κριτικός τρόπος σκέψης των μαθητών καθώς και ο επιστημονικός εγγραμματισμός τους. Η διδασκαλία εμπλουτίζεται, επίσης, με το πείραμα επίδειξης από τον καθηγητή, μια διαδικασία αλληλεπιδραστικού τύπου.

Το σενάριο φαίνεται αρκετά μεγάλο στην έκτασή του παρότι είναι σαφές ότι το θέμα της άνωσης δεν εξαντλείται (ίσως γι’ αυτό ο τίτλος του σεναρίου είναι: Άνωση (1ο μέρος)). Στο βιβλίο του μαθητή, στο σχετικό κεφάλαιο, παρουσιάζονται και άλλα θέματα τα οποία απουσιάζουν από το σενάριο (π.χ. από ποιούς παράγοντες εξαρτάται η άνωση).

Ειδικότερα, θα ήθελα να σχολιάσω τα ακόλουθα τμήματα του σεναρίου:

1.3 Σκοπός και στόχοι του σεναρίου – σχεδίου διδασκαλίας

Γενικός σκοπός. Η πειραματική επιβεβαίωση της ισχύος της Αρχής του Αρχιμήδη θεωρώ ότι πρέπει να συμπεριληφθεί ως στόχος στις Ικανότητες.

Γνώσεις. Οι δύο πρώτοι στόχοι ικανοποιούνται σε προγενέστερο μάθημα (σύμφωνα με το βιβλίο του μαθητή). Στους υπόλοιπους στόχους που αναφέρονται θα προσέθετα τα ακόλουθα: α) να δείχνουν πειραματικά ότι το μέτρο της άνωσης σχετίζεται με τον όγκο του βυθισμένου σώματος αλλά και την πυκνότητά του, β)να διατυπώνουν την αρχή του Αρχιμήδη.

Ικανότητες. Θα προσέθετα τα ακόλουθα: ........ α) να συνεργάζονται, β) να οικοδομούν την επιστημονική γλώσσα, γ) να χρησιμοποιούν μαθηματικά για την περιγραφή και ερμηνεία φυσικών φαινομένων.

1.5. Εκτιμώμενη διάρκεια. Θεωρώ, ότι ακόμα και με εξοικειωμένους μαθητές, η υλοποίηση του παρόντος σεναρίου απαιτεί περισσότερο από τον προτεινόμενο χρόνο, ειδικά σε τμήματα πολυμελή. Ειδικά για τη συμπλήρωση του Φύλλου Αξιολόγησης θεωρώ ότι απαιτείται μια διδακτική ώρα.

2. Ανάπτυξη σεναρίου. Δε δίνεται καμμία εκτίμηση για τη χρονική διάρκεια κάθε δραστηριότητας και δε συσχετίζονται οι επιμέρους δραστηριότητες με τους στόχους που έχουν τεθεί.

Φύλλο εργασίας. Μου άρεσε πολύ η ταυτόχρονη παρουσίαση κειμένου, εξισώσεων, σχημάτων και φωτογραφιών καθώς και το λιτό κείμενο. Με προβλημάτισαν, ωστόσο τα σχήματα 3, 6 και 9 στα οποία απεικονίζεται ένα κομμάτι πλαστελίνης και τίποτα άλλο (κάποιο άλλο σώμα) και ζητείται η συνθήκη ισορροπίας της πλαστελίνης. Δεν το καταλαβαίνω αυτό.

θα πρότεινα, η δραστηριότητα 3 να συμπληρωνόταν με ένα επιπλέον πείραμα κατά το οποίο το χέρι θα σπρώχνει την πλαστελίνη προς τα κάτω και επακόλουθη παρατήρηση της ένδειξης του δυναμόμετρου. Έτσι, στη δραστηριότητα 4 θα εξαχθεί εύκολα το συμπέρασμα ότι η άνωση είναι μια δύναμη κατακόρυφη με φορά προς τα επάνω και ότι σε αυτή οφείλεται η δυσκολία στο να βυθίσουμε μια μπάλα του βόλεϊ στο νερό. Στο τέλος του φύλλου εργασίας θα πρότεινα μια επιπλέον δραστηριότητα ανακεφαλάιωσης (διάρκειας 3-5 λεπτών) σχετικά με τα αποτελέσματα όλων των διαδικασιών που προηγήθηκαν.

Φύλλο αξιολόγησης. Μου άρεσε πολύ το στήσιμο και το περιεχόμενό του. Οι μαθητές καλούνται να εφαρμόσουν τη νέα γνώση τόσο για την επίλυση επιστημονικών θεμάτων όσο και προβλημάτων της καθημερινής ζωής. Ενδιαφέρουσα, επίσης, η δραστηριότητα 3 και μάλιστα η προτροπή να χρησιμοποιήσουν οι μαθητές τις Τ.Π.Ε (αφού δίνει διεύθυνση ιστοσελίδας). Ωστόσο, οι απαντήσεις (και ιδιαίτερα οι τεκμηριώσεις) στις ερωτήσεις της δραστηριότητας 2 απαιτούν επανάκληση προηγούμενων γνώσεων οι οποίες όμως, δεν έχουν συζητηθεί στο πλαίσιο του σεναρίου (π.χ. σύνδεση άνωσης και πυκνότητας βυθισμένου σώματος). Τέλος θεωρώ, όπως προανάφερα, ότι η υλοποίησή του απαιτεί αρκετό χρόνο καθώς περιλαμβάνει επανάληψη πειράματος από τους μαθητές, το οποίο μάλιστα θα σχεδιάσουν οι ίδιοι.

Πώς να δημιουργήσετε ένα ιστολόγιο και πώς θα ενσωματώσετε την παρουσίαση ενός μαθήματος

Διδακτική προσέγγιση Γεωλογίας - Γεωγραφίας στο Γυμνάσιο

από Δημήτρης Μανιάτης

Στο μάθημα της Γεωλογίας – Γεωγραφίας, οι μαθητές δεν εμπλουτίζουν απλά τις γνώσεις τους για το φυσικό κόσμο που διαρκώς μεταβάλλεται, αλλά κατανοούν τις αλληλεπιδράσεις του ανθρώπου με το περιβάλλον και αναπτύσσουν σεβασμό προς τη φύση και τους υπόλοιπους ανθρώπους του πλανήτη.

Οι σύγχρονοι μαθητές δεν είναι παθητικοί δέκτες της γνώσης, αλλά συμμετέχουν ενεργά στη διαδικασία της μάθησης, με κατάλληλο ψηφιακό υλικό, οργανωμένο από τον εκπαιδευτικό, το οποίο μπορούν να χρησιμοποιούν σε ατομικό ή ομαδικό επίπεδο. Οι μαθητές εργάζονται ανά ομάδες των 4-5 παιδιών. Οι ρόλοι τους στην ομάδα είναι διακριτοί και εναλλασσόμενοι, με κύριο στόχο την ενεργό συμμετοχή όλων.

Ο εκπαιδευτικός μετά την παρουσίαση των στόχων, δίνει το έναυσμα μέσα από ψηφιακό υλικό σχετικό με το γνωστικό αντικείμενο που ακολουθεί. Με τη βοήθεια δραστηριοτήτων και του κατάλληλου εκπαιδευτικού λογισμικού, οι μαθητές παρατηρούν, ερευνούν, επιβεβαιώνουν και αιτιολογούν τις ιδιότητες, τις σχέσεις και την κατανομή των φαινομένων.

Μια ομάδα μαθητών αναλαμβάνει την παρουσίαση, ενώ η υπόλοιπη τάξη συμμετέχει με ερωτήσεις και παρατηρήσεις. Ο εκπαιδευτικός παρακολουθεί και υποστηρίζει τη διαδικασία.

Γίνεται ανακεφαλαίωση των συμπερασμάτων από τον εκπαιδευτικό με διαφάνειες και δίνονται διευθύνσεις ιστοσελίδων για προαιρετική απασχόληση στο σπίτι.

Η διαδικασία ολοκληρώνεται με αξιολόγηση των μαθητών από σχετικό εκπαιδευτικό λογισμικό.

Το μάθημα με μορφή σημειώσεων ακροατηρίου, αναρτάται στην ψηφιακή πλατφόρμα η-Τάξη (e-class) για μελέτη από το σπίτι.

Τρίτη 28 Ιουνίου 2011

Χρήση των ΤΠΕ

Η χρήση των ΤΠΕ διευκολύνει και αναβαθμίζει την ποιότητα του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου. Αποτελεί εργαλείο αλλά όχι αυτοσκοπό. Η έκταση της χρήση τους εξαρτάται από τις δεξιότητες του εκπαιδευτικού, το γνωστικό αντικείμενο, αλλά και τους περιορισμούς που θέτει το Πρόγραμμα Σπουδών.

Στη Βιολογία η χρήση των ΤΠΕ κρίνεται απαραίτητη. Είναι δύσκολο, για τους μαθητές, να κατανοήσουν τα βιολογικά φαινόμενα χωρίς αντίστοιχη οπτική παράσταση. Για το λόγο αυτό:

α) Στη Β΄ Λυκείου κάθε μάθημα γίνεται με χρήση power point. Στα μικρά κείμενα των διαφανειών παρεμβάλλονται εικόνες και γίνεται χρήση υπερσυνδέσεων με videos, στα οποία περιγράφονται τα προς παράδοση φαινόμενα (π.χ. δομή του DNA, μεταφορά ουσιών μέσα και έξω από το κύτταρο, αντιγραφή, μεταγραφή, μετάφραση κ.α.)

β) Στη Γ΄ Λυκείου, λόγω του περιορισμού και της πίεσης που βιώνει ο εκπαιδευτικός για την ολοκλήρωση της ύλης, γίνεται χρήση εικόνων και videos σε συγκεκριμένα μαθήματα

γ) Στην Κατεύθυνση, επειδή οι γνώσεις εξειδικεύονται και απαιτείται περισσότερη εμβάθυνση, γίνεται χρήση videos και διαδικτύου, όπου χρησιμοποιούνται ιστοσελίδες για ασκήσεις, animations και πειράματα.

Σενάρια διδασκαλίας και Νέο Σχολείο

από Δημήτρης Μανιάτης

Τα σενάρια - σχέδια διδασκαλίας που μελετήθηκαν (Β3 και Β4), παρουσιάζουν μια πληρότητα όσον αφορά τις τεχνικές και μεθόδους διδασκαλίας και μάθησης
Ανταποκρίνονται στο νοητικό επίπεδο των μαθητών, δημιουργούν ευνοϊκές συνθήκες μάθησης δραστηριοποιώντας τους μαθητές και διαμορφώνουν ένα πλαίσιο δράσης όπου κάθε ομάδα συζητά και αποφασίζει.
Αναμφίβολα, κάθε σενάριο έχει χαρακτηριστικά στοιχεία της προσωπικότητας του δημιουργού του, τα οποία διαμορφώνονται και από τις γνώσεις και εμπειρίες του Αυτό γίνεται εμφανές από τις επιτυχημένες παρατηρήσεις των συναδέλφων
Γενικά είναι ολοκληρωμένα σενάρια τα οποία όμως θα μπορούσαν να είχαν σχεδιαστεί πριν αρκετά χρόνια
Το Νεό Σχολείο δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα στη αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών, στη δυνατότητα που παρέχουν με τη δημιουργία ενός ψηφιακού περιβάλλοντος για μαθητές και εκπαιδευτικούς, εξασφαλίζοντας ένα καλύτερο εκπαιδευτικό αποτέλεσμα
Αυτό προϋποθέτει την ανάπτυξη εκπαιδευτικών περιβαλλόντων με τη μορφή ενιαίας ψηφιακής εκπαιδευτικής βιβλιοθήκης όπου εκπαιδευτικοί και μαθητές θα έχουν δυνατότητα πρόσβασης σε ψηφιοποιημένο εκπαιδευτικό υλικό που θα ενσωματώνει δυνατότητες ενημέρωσης, μελέτης, εκπόνησης και αξιολόγησς εργασιών
Σ΄ένα τέτοιο περιβάλλον τα προτεινόμενα σχέδια μαθήματος θα χρειαστούν σίγουρα προσαρμογή

Χρήση ΤΠΕ στο μάθημα

από τη Γκιγκούδη Αναστασία

Προβολή ppt ,animation
Εικονικό εργαστήριο και εξ αποστάσεως εκπαίδευση
Εκπαιδευτικά βίντεο ( επεξεργασμένα για τις ανάγκες του μαθήματος)

Σενάριο διδασκαλίας: Άνωση

από τη Γκιγκούδη Αναστασία

Δραστηριότητα 1   Στόχοι που εξυπηρετούνται :  Α1,Α3,Γ1,Γ2   
Προτεινόμενος χρόνος: 4' 
Τίτλος :Συζήτηση για την αλληλεπίδραση
Δραστηριότητα 2  Στόχοι που εξυπηρετούνται :Α1,Α2,Β1,Β2.Β3,Γ1,Γ2 
Προτεινόμενος χρόνος: 10' 
Τίτλος :Σχεδιασμός και εκτέλεση πειράματος,μετρήσεις και εφαρμογή συνθήκης
Δραστηριότητα 3 Στόχοι που εξυπηρετούνται : Α1,Α2,Β3,Β4,Γ1,Γ2,Γ3 
Προτεινόμενος χρόνος:15' 
Τίτλος :Πειραματισμός και εφαρμογή νόμων
Δραστηριότητα 4   Στόχοι που εξυπηρετούνται :Α3,Α4,Β2,Β3,Β4,Γ1,Γ2,Γ3 
Προτεινόμενος χρόνος:12' 
Τίτλος :Υπολογισμός άνωσης με δυναμόμετρο
Δραστηριότητα  5  Στόχοι που εξυπηρετούνται :Α4,Α5,Β2,Β3,Γ3 
Προτεινόμενος χρόνος: 12'
Τίτλος :Επαλήθευση αρχής Αρχιμήδη σε πλήρως βυθισμένο σώμα
Δραστηριότητα  6 Στόχοι που εξυπηρετούνται :Α4,Α5,Β2,Β3,Γ2,Γ3  
Προτεινόμενος χρόνος:12'
Τίτλος :Επαλήθευση αρχής Αρχιμήδη σε μερικώς βυθισμένο σώμα

     Σχολιασμός
  • Ο χρόνος που απαιτείται είναι μεγαλύτερος από 1 διδακτική ώρα (45').Πρόταση για δύο διδακτικές ώρες μαζί με τη συμπλήρωση του φύλλου αξιολόγησης
  • Δεν υπάρχει αντιστοιχία φύλλου εργασίας και φύλλου αξιολόγησης , χωρίς αυτό να αποτελεί αρνητικό σημείο
  • Εξαιρετική η δραστηριότητα 3 του φύλλου αξιολόγησης για εφαρμογή γνώσεων σε καθημερινά προβλήματα  και  ανάπτυξη της κριτικής σκέψης

Δευτέρα 27 Ιουνίου 2011

ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ ΣΕΝΑΡΙΟΥ Β3

Απο Σωτηριου Κατερινα

1.3 : <ΓΝΩΣΕΙΣ> Γενικα οι επιδιωκομενες γνωσεις ειναι επαρκεις.

Η αλληλεπιδραση σωματων και οι συνθηκες ισορροπιας υλικου σημειου ειναι μια γνωση που προηγειται κατα πολυ τοσο χρονικα οσο και ως προς τη δομη της διδακτεας υλης. Θεωρω οτι αποτελουν αντικειμενο αλλου σεναριου.

<ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ – ΣΤΑΣΕΙΣ> Σωστες, αλλα γενικολογες. Μπορουν να αναφερθουν σε οποιαδηποτε εκτελεση σεναριου πειραματος Φυσικης, με σχεδον την ιδια διατυπωση.

1.4 : <ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ>Επαρκης/καλως προτεινομενη.

1.5 : <ΕΚΤΙΜΩΜΕΝΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ> Αν για τον ορισμο και την πειραματικη μετρηση μιας δυναμης διατιθεται <ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ> μια ωρα, τοτε οδηγουμαστε με μαθηματικη ακριβεια σε ελλειπεστατη διδασκαλια της Φυσικης στο Γυμνασιο και της επιλυσης αντιστοιχων ασκησεων.

2.1: <ΓΕΝΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ> Επαρκης για τα δεδομενα του σεναριου.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Μια επιπλεον διαδικασια που θεωρω οτι ειναι περιττη και θα μπορουσε να ενσωματωθει μερικως στο φυλλο εργασιας. Επιπλεον επιμηκυνει το χρονο του σεναριου στον οποιο δε φαινεται να δινεται καμμια σημασια.

ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

1. ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΝΩΣΗΣ.

Η διαδικασια εξυπηρετει τις στασεις αλλα νομιζω οτι δε χρειαζεται συζητηση κατα ομαδες και ανακοινωση αποτελεσματων για μια ερωτηση πανω στην εννοια της ανωσης. Ολοι σχεδον οι μαθητες εχουν προσωπικη εμπειρια (θαλασσα, κολυμβηση).

Αρκει εισαγωγικα να απαντηθει η ερωτηση στην ολομελεια.

2. ΖΥΓΙΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ

Επαρκης και συμφωνη με τους στοχους του υπαρχοντος σεναριου. Θεωρω κι εχω αναφερει οτι κακως εντασσεται στο σεναριο για την ανωση αλλα θα επρεπε να εχει ηδη γινει.

3. ΖΥΓΙΣΗ ΚΑΙ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ 3 ΔΥΝΑΜΕΩΝ

Απολυτως περιττη διαδικασια και χασιμο χρονου. Κατα την αποψη μου πρεπει να διαγραφει απο το σεναριο.

4. ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΩΣΗΣ ΜΕ ΖΥΓΟ ΚΑΙ ΑΡΧΗ ΑΡΧΙΜΗΔΗ

Επαρκης ως προς ολους τους στοχους του σεναριου. Θα προτιμουσα το βημα της επιδειξης της αλληλεπιδρασης των σωματων με ξυλομπογιες να παραληφθει. Αρκει το βημα του σχ.9 (Σχεδιασμος και ισορροπια δυναμεων στην πλαστελινη)

Ειδικη αναφορα στην 5δ και 6γ. Θα επιθυμουσα να διατυπωσω ισχυροτατη ενσταση στην οποιαδηποτε μετρηση δυναμης με ζυγο, δυναμομετρο κλπ που εμφανιζει το αποτελεσμα με μορφη g/kg. Το οπτικο αυτό ερεθισμα είναι απαρaδεκτο και δημιουργει συγχυση. Οσα και να πει ο καθηγητης η οπτικη αυτή εικονα δημιουργει στρεβλες αντιληψεις που ακολουθουν το μαθητη και στο λυκειο. Προσωπικα εχω αντιμετωπισει αναριθμητες φορες τις παρακατω :

Α) Το βαρος είναι η μαζα του σωματος

Β) Ο ζυγος μετραει μαζα

Γ) Το βαρος το μετραμε σε g/kg………………

Γιατι πρεπει τοσο στοιχειωδεις εννοιες να εμπεδωνονται με αγωνα στο λυκειο; Ας γινεται μια πιο εγκαιρη διασαφηνηση στα παιδια, οσο είναι πιο μικρα.

ΦΥΛΛΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

Θεωρω θετικη την αναφορα στην 2.1 ότι μπορει το ερωτημα 3 να απαντηθει στο σπιτι. Γενικα θεωρω ότι το φυλλο εργασιας μπορει να περιλαμβανει μια τελευταια σελιδα που θα αποτελει αντικειμενο συντομης επαναληψης στο σπιτι. Με τον τροπο αυτό οι μαθητες ανακλουν στη μνημη τους οσα συνεβησαν στο εργαστηριο (στο οποιο μπορει καποιοι να συμμετειχαν ελλειπως/μονο σωματικα). Διαβαζουν την αντιστοιχη θεωρια επαναληπτικα και απαντουν σε λιγες ερωτησεις ώστε να εμπεδωσουν καλυτερα και τη διαδικασια και τις εννοιες.

Κλεινοντας θα ηθελα να διατυπωσω εντονο προβληματισμο για την εκτελεση τετοιων σεναριων μικρης εμβελειας (γνωριμια με την ανωση) εις βαρος των διδακτικων ωρων. Μοναδικος τροπος για την αφιερωση ωρων σε τετοια σεναρια είναι η καθιερωση προγραμματισμενων εργαστηριακων ωρων περαν των διδακτικων και κυριως σε εργαστηριο που δε θα διεκδικειται από πολλους αλλους συναδελφους. Ελπιδα και ευχη για το νέο σχολειο είναι να εξασφαλισει σωστα την προσβαση στο εγαστηριο για τους μαθητες και τους καθηγητες του.

ΧΡΗΣΗ ΤΠΕ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Η ετεταμενη χρηση ΤΠΕ στο λυκειο αποτελει πολυτελεια γιατι

1) Καλουμαστε να μαθουμε στα παιδια μας ένα μεγαλο ογκο μαθηματικων ώστε να μπορουν να αντιμετωπισουν την επιλυση ακομα και σχετικα απλων ασκησεων. Δυστυχως το αναλυτικο προγραμμα είναι προχειρα και μη συνδιαστικα σχεδιασμενο. Ετσι οι μαθητες δε διδασκονται εγκαιρως ή επαρκως οσα μαθηματικα απαιτουνται για τη διδασκαλια της φυσικης κι αναγκαζομαστε να αφιερωνουμε πολλες ωρες στην καλυψη αυτων των κενων.

2) Η υλη είναι από τη φυση της αρκετα μεγαλη ( και πρεπει να είναι) ώστε κάθε διδακτικη ωρα να γινεται πολυτιμη.

3) Οι γνωσεις και η ευχερεια που εχουν οι μαθητες στην επιλυση σχετικα απλων σκησεων είναι ελλειπης . Ένα αδικαιολογητα μεγαλο ποσοστο, περιπου 70% , ερχεται στο λυκειο με ανεπαρκη εφοδια που πρεπει να αναπληρωθουν. Αυτό αποτελει φοβερο μειονεκτημα των προγραμματων σπουδων στη Φυσικη και Χημεια που μας στερει και τις λιγες ωρες που θα μπορουσαμε να αφιερωσουμε σε πιο προχωρημενες ή διαφορετικες διδασκαλιες.

4) Δεν υπαρχει ενημερωση αν στα γυμνασια ακολουθουνται αυτές οι μεθοδοι και κυριως τι πρακτικα αποτελεσματα εχουν ως προς τη βελτιωση των επιδοσεων. Ετσι υπαρχει η προσωπικη καχυποψια ότι η εφαρμογη τους στο λυκειο θα επιδεινωσει κι άλλο την ηδη δυσκολη κατασταση.

Θα μπορουσα να συνεχισω ετσι για τα μειονεκτηματα του εκπαιδευτικου μας συστηματος, το οποιο ελπιζει ότι με ασπιρινη θα θεραπευσει το κωμα της εκπαιδευσης. Δεν είναι του παροντος.

Ελλοχευει όμως ο κινδυνος οι προτεινομενες διαδικασιες να αποτελουν άλλο ένα πειραματικο εκπαιδευτικο συστημα που οδηγει το γνωστικο επιπεδο σκαλοπατια πιο κατω κι ετοιμαζεται να ξανατροφοδοτησει την κοινωνια με μια καινουρια στρατια λειτουργων της ησσονος προσπαθειας,της περιφρονησης των αξιων της ζωης κι εκπαιδευσης και της θεοποιησης πλαστων, χαμηλου επιπεδου και κενων περιεχομενου ειδωλων που θα αποτελουν τη χειριστη αναφορα των ελπιδων, σκοπων και ονειρων των νεων.

Ευχομαι το νέο σχολικο προγραμμα να καταφερει να ξεφυγει από τις στρεβλωσεις του παρελθοντος και το νέο σχολειο να αρχισει επιτελους να δημιουργει καλους κ’αγαθους μαθητες σημερα και πολιτες αυριο.

ΑΥΤΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ

ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΙΣ ΕΠΑΛΞΕΙΣ ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ!

Σχόλιο πάνω στο σενάριο διδασκαλίας με τίτλο «Ανωση»

Παρ΄ότι είμαι βιολόγος και ίσως οι συνάδελφοι φυσικοί είναι πιο αρμόδιοι να κρίνουν το σενάριο μαζί με το φύλλο εργασίας και αξιολόγησης, θα επιχειρήσω ένα σχόλιο πάνω σ΄αυτό. Συγκεκριμένα:

Θεωρώ ότι το σενάριο στηρίζεται πάνω σε ένα συνεκτικό και περιεκτικό σχέδιο παρουσίασης του φαινομένου της άνωσης.

Ο γενικός σκοπός, όπως και οι γνωστικοί στόχοι, οι ικανότητες και οι στάσεις του σεναρίου υλοποιούνται μέσα από τις δραστηριότητες που οι μαθητές καλούνται να πραγματοποιήσουν, εφαρμόζοντας την ομαδοσυνεργατική μέθοδο και τη διερευνητική προσέγγιση της γνώσης.

Οι ικανότητες είναι στοχευμένες στο συγκεκριμένο σενάριο διδασκαλίας αλλά δεν πραγματώνονται στο σύνολό τους, δεδομένου ότι ο εκπαιδευτικός πραγματοποιεί πείραμα επίδειξης.

Για πρακτικούς λόγους οι γνωστικοί στόχοι, οι ικανότητες και οι στάσεις έχουν αριθμηθεί. Στο σημείο αυτό να επισημάνω ότι:

α) Θεωρώ ότι η στάση Γ2 είναι ικανότητα (την ονόμασα Β5)

β) Πρόσθεσα μια 6η ικανότητα (Β6: επιστημονικός αλφαβητισμός, βλ. σελ.3, τόμος Β)

γ) Πρόσθεσα μια 3η στάση (Γ3: σεβασμός στη διαφορετική άποψη)

Πιο αναλυτικά τώρα, σε ότι αφορά τις δραστηριότητες:

1η δραστηριότητα (δραστ.) : Τίτλος: Ανάκληση εμπειριών. Υπολοιούνται οι Α1, Β4, Β5, Γ1. Εδώ οι μαθητές ανακαλούν γνωστά τους παραδείγματα, γεγονός που τονίζει την άρρηκτη σχέση των φυσικών φαινομένων με την καθημερινή ζωή.

2η δραστ. Τίτλος: Ισορροπία σώματος: Υπολοιούνται οι Α2, Β1, Β2, Β5, Γ3. Κρίνεται ως θετική, αφού οι μαθητές εξοικειώνονται στο να αναγνωρίζουν και να σχεδιάζουν τις δυνάμεις που ασκούνται σε ένα σώμα που ισορροπεί.

3η δραστ. Τίτλος: Αλληλεπίδραση δυνάμεων. Υλοποιούνται οι Α2, Β1, Β2, Β3, Β5, Γ3. Το ίδιο με την προηγούμενη. Στοχεύει στην ικανότητα σχεδιασμού των δυνάμεων που αλληλεπιδρούν σε ένα σώμα που ισορροπεί και εισάγει τους μαθητές στην επόμενη δραστ.

4η δραστ. Τίτλος: Επιστημονική προσέγγιση της άνωσης – Ορισμός. Υλοποιούνται οι Α3, Α4, Β3, Β5, Γ3.

5η δραστ. Τίτλος: Διερευνητική προσέγγιση ενός άλλου τρόπου υπολογισμού της άνωσης. Υλοποιούνται οι Β5, Β6, Γ3. Κρίνεται ως θετική, αφού οι μαθητές αντιλαμβάνονται ότι υπάρχουν περισσότεροι τρόποι επίλυσης ενός προβλήματος.

6η δραστ. Τίτλος: Πείραμα επίδειξης για την επιβεβαίωση της αρχής του Αρχιμήδη. Υλοποιούνται οι Α5, Β3, Β5, Γ3.

7η δραστ. Τίτλος: Ανακεφαλαίωση γνώσεων- Απάντηση ερωτηματολογίου. Υλοποιούνται οι Β4, Γ1, Γ2. Η δραστ. αυτή προκαλεί ανατροφοδότηση, ώστε και οι μαθητές και ο εκπαιδευτικός να συνειδητοποιήσουν το βαθμό κατάκτησης της γνώσης.

Κλείνω με 2 γενικά σχόλια: α) Η εμπέδωση των στάσεων Γ1 και Γ2 απαιτεί περισσότερο χρόνο (που ξεπερνά τη 1 διδακτική ώρα) και προϋποθέτει περισσότερη προσπάθεια εκ μέρους του εκπαιδευτικού, ο οποίος θα προσπαθήσει να κεντρίσει το ενδιαφέρον των μαθητών με πιο ελκυστικά ίσως πειράματα. β) Ο χρόνος για την υλοποίηση του σεναρίου διδασκαλίας φτάνει οριακά, με την έννοια ότι οι μαθητές πρέπει να είναι εξοικειωμένοι με τον ομαδοσυνεργατικό τρόπο μάθησης και απόλυτα συγκεντρωμένοι καθ΄όλη τη διάρκεια του μαθήματος (κάτι ίσως δύσκολο για μαθητές Β΄ Γυμνασίου).

Κυριακή 26 Ιουνίου 2011

Σχολιασμός του σεναρίου διδασκαλίας με τίτλο «΄Ανωση - Αρχή του Αρχιμήδη»

Σχολιασμός του σεναρίου διδασκαλίας με τίτλο

«΄Ανωση - Αρχή του Αρχιμήδη»

από τον Γιώργο Παππά.

(Α) Ως προς τους επιμέρους στόχους

i. Γνωστικοί

  • Η αναπαράσταση των δυνάμεων (ειδικά αυτών που ασκούνται από απόσταση) με διανύσματα θεωρώ ότι υπερβαίνει τις δυνατότητες μαθητών Β΄ Γυμνασίου.
  • Ο πειραματικός έλεγχος της ισχύος της Αρχής του Αρχιμήδη θεωρώ ότι πρέπει να συμπεριληφθεί ως στόχος στις δεξιότητες.
  • Ακόμη δε η εφαρμογή της Αρχής του Αρχιμήδη στην επίλυση προβλημάτων, αν αυτά είναι μαθηματικοποιημένα ως στόχος γνωστικός με βρίσκει σύμφωνο, αν όμως αναφέρεται στην καθημερινή ζωή του μαθητή θεωρώ ότι πρέπει να συμπεριληφθεί στις στάσεις ως στόχος.

ii. Δεξιότητες – Ικανότητες

  • Θα συμφωνούσα πλήρως με αυτές που θέτει ο «σεναριογράφος» στην περίπτωση που βεβαίως η διδασκαλία γίνονταν ως Μετωπικό πείραμα σε ομάδες 3-4 μαθητών και όχι σαν πείραμα επίδειξης.

iii. Στάσεις

  • Από τις τρεις που αναφέρει θα έλεγα πως η 1η και η 2η αλληλεπικαλύπτονται. Γενικότερα συμφωνώ.

iv. Η προτεινόμενη εκπαιδευτική μέθοδος πρέπει να είναι μεν η «ομαδοσυνεργατική εργασία» αναγκαστικά μέσα από «μετωπικά πειράματα» ομάδων το πολύ 4 μαθητών.

(Β) Ως προς την γενική περιγραφή του σχεδίου εργασίας μέσω του φύλλου εργασίας που δίνεται στους μαθητές.

  • Για το γεγονός Α1 συμφωνώ απόλυτα.
  • Για τα γεγονότα Α2, Α3 και Α4 συμφωνώ σε γενικές γραμμές. Όμως η αναπαράσταση των δυνάμεων που ζητείται στα σχήματα 2, 5 και 8 θα δυσκολέψει και θα μπερδέψει τους μαθητές γιατί είναι αποσπασματικά σχεδιασμένα τα σώματα (εκείνη η διακεκομμένη γραμμή !!!)
  • Γεγονότα Β5 και Β6: Συμφωνώ με την εξής παρατήρηση. Η έννοια του βάρους ως δύναμη ακόμη και να έχει γίνει κατανοητή από τους μαθητές, απέχει πολύ από την μαθηματική της περιγραφή. Συνδέει την μάζα (g) με το βάρος (Ν) με έναν τύπο (w=m.g) που δεν έχει διδαχθεί ως τύπος που εκφράζει τη δύναμη γενικώς (F=m.α) 2ος νόμος του Νεύτωνα) αλλά αποσπασματικά σαν τύπος του βάρους.

(Γ) Ως προς το φύλλο αξιολόγησης.

  • Με την 1η άσκηση συμφωνώ.
  • Στη 2η άσκηση έχω την εξής ένσταση. Καλείται ο μαθητής να δικαιολογήσει την απάντηση που θα δώσει σε ερώτημα που σχετίζει την άνωση με τον τύπο Α=ρυγ . g . Vβ.σ, πράγμα που δεν έχει αναφερθεί στο σενάριο διδασκαλίας που προτείνεται. Τελικώς βέβαια καλείται ο μαθητής πειραματικά να επιβεβαιώσει την απάντηση που είχε δώσει (αν φυσικά ήταν η σωστή).

Θεωρώ ότι η άσκηση αυτή έπρεπε να έχει δομημένα τα επιμέρους ερωτήματα αντίστροφα.

Η υπάρχουσα δομή της άσκησης θα είχε θετικά αποτελέσματα μόνον αν οι μαθητές διατυπώσουν (και την δικαιολογήσουν με κάποιο τρόπο) την λάθος άποψη, ότι δηλ. ο φελλός δέχεται μεγαλύτερη άνωση από αυτή που δέχεται η πλαστελίνη γι’αυτό και κινείται προς της επιφάνεια.

· Ενδιαφέρουσα η 3η άσκηση και μάλιστα η προτροπή να χρησιμοποιήσουν οι μαθητές τις Τ.Π.Ε (αφού δίνει διεύθυνση ιστοσελίδας). Βέβαια για την αντιστοίχηση που ζητείται να γίνει στον πίνακα 1 καλώς δίνεται η σχετική βοήθεια, αλλά θεωρώ ότι έπρεπε να δοθεί η μαθηματική σχέση της πυκνότητας (ρ=m/V) ώστε ο μαθητής να μπορεί να επεξεργάζεται μαθηματικά δεδομένα και να κατακτηθεί ένας ακόμη γνωστικός στόχος.

Το νέο Λύκειο (απόσπασμα)

Το «Νέο Λύκειο» πρέπει να αποκαταστήσει όχι μόνο την σωστή και πλήρη λειτουργία του.

Πρέπει να αποκαταστήσει την ισορροπία στη ζωή των εφήβων.

Πρέπει να κάνει «φυσιολογική» τη ζωή τους και τη ζωή των γονιών τους.

Ο έφηβος έχει δικαίωμα στη Γνώση, αλλά έχει δικαίωμα και στη ζωή !!!

Στον ελεύθερο χρόνο, στη δημιουργία, στη συμμετοχή.

Το Λύκειο δεν είναι απλά ο προθάλαμος του πανεπιστημίου ή του ΤΕΙ.

Είναι μια αυτόνομη εκπαιδευτική μονάδα όπου :

ü ο νέος έχει πρόσβαση στη γνώση και ταυτόχρονα αναπτύσσει την κριτική του ικανότητα

ü διαμορφώνεται η συνείδηση του ενεργού πολίτη

ü ενδυναμώνονται οι αξίες της συλλογικότητας και της αλληλεγγύης , ο σεβασμός στον άλλο

ü προετοιμάζεται ο νέος για το επόμενη βαθμίδα με ήρεμο και οργανωμένο εντός του σχολείου τρόπο.

Ø Λίγα μαθήματα με επαρκή αριθμό ωρών διδασκαλίας στο Σχολείο μπορούν να προετοιμάσουν πλήρως τον μαθητή να επενδύσει εκεί που έχει κλίση.

Ø Η μορφή και το είδος των εξετάσεων θα έχουν διαφορετικά και καινοτομικά στοιχεία που δεν θα απαιτούν αποστήθιση και αντιγραφή.

Ø Η οργάνωση του Λυκείου θα συζητηθεί ανεξάρτητα από το σύστημα των εξετάσεων, για το οποίο ισχύουν οι βασικές αρχές που έχουν διατυπωθεί, και θα συζητηθούν αφού έχει ολοκληρωθεί η συζήτηση για το λύκειο.

Το «Νέο Λύκειο» που προωθούμε :

1. Δεν αποτελεί μια ακόμη επιμέρους ρύθμιση ,αλλά εντάσσεται στο συνολικό σχεδιασμό αναμόρφωσης του εκπαιδευτικού μας συστήματος .

a. Με νέα προγράμματα σπουδών από το Δημοτικό,

b. Χωρίς περιττές επαναλήψεις και επικαλύψεις στην διδακτέα ύλη

c. Με την εισαγωγή ξένης γλώσσας και πληροφορικής από την πρώτη Δημοτικού και πτυχίο Δημοσίου στην Γ’ Γυμνασίου.

d. Με μαθήματα φιλαναγνωσίας, εικαστικών , θεάτρου, μουσικής κλπ.

e. Με την οριζόντια παρέμβαση του ψηφιακού σχολείου, που αξιοποιεί σύγχρονες δυνατότητες, από την βιβλιοθήκη όλων των βιβλίων Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, μέχρι την υποδειγματική διδασκαλία και το ψηφιακό φροντιστήριο.

Στοιχεία που μας επιτρέπουν μια άλλη αντίληψη για τη λειτουργία του Λυκείου και ένα διαφορετικό περιεχόμενο σπουδών.

Στην κατεύθυνση αυτή :

ü Η Α’ Λυκείου είναι πλήρως μια τάξη γενικής παιδείας και λειτουργεί ως τάξη – «γέφυρα» ανάμεσα στο Γυμνάσιο και το Λύκειο.

ü Η Β’ και Γ’ Λυκείου παρέχει προοδευτικά περισσότερη εμβάθυνση και εξειδίκευση ως συμπλήρωμα μιας εντατικής γενικής παιδείας με μικρό αριθμό βασικών μαθημάτων.

ü Ο Μαθητής γίνεται συνειδητός Έλληνας Πολίτης του κόσμου. Με γνώση και υπερηφάνεια για την ιστορία και τον πολιτισμό μας, μαθαίνει να ζει και προοδεύει μέσα στο σύγχρονο και ανταγωνιστικό περιβάλλον, μέσα και έξω από την χώρα.

ü Εισάγεται για πρώτη φορά η ερευνητική εργασία ως διακριτή ενότητα του προγράμματος σπουδών, όπως συμβαίνει σε όλες σχεδόν της ευρωπαϊκές χώρες στη βαθμίδα αυτή. Πρόκειται για ομαδικές ερευνητικές εργασίες που ανοίγουν τους ορίζοντες αναζήτησης και παράλληλα προάγουν την συλλογικότητα και συνεργασία.

ü Παρέχεται εντός του κυρίως προγράμματος του σχολείου η δυνατότητα παρακολούθησης επιπλέον διδακτικών ωρών σε επιλεγμένα μαθήματα (μαθήματα εμβάθυνσης) άμεσου ενδιαφέροντος του μαθητή αλλά και στήριξης της προετοιμασίας .

Πιο συγκεκριμένα :

· Το Λύκειο γίνεται μια βαθμίδα βαθμιαίας εξειδίκευσης και ταυτόχρονης απόκτησης στέρεης γενικής παιδείας σε κεντρικής σημασίας γνωστικά αντικείμενα. Ξεκινώντας από την γενικής παιδείας Α’ Λυκείου, προχωράμε στη Β’ Λυκείου σε μια πρώτη ειδίκευση (δυο κατευθύνσεις) και ακολουθεί η Γ’ Λυκείου (τρεις κατευθύνσεις).

Σάββατο 25 Ιουνίου 2011

ΕΡΩΤΗΣΗ

Γνωρίζει κάποιος/α συνάδελφος/φισα αν έχει δημοσιευτεί το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών Φυσικής Α λυκείου για το σχολικό έτος 2011 - 12; Δεν το βρίσκω πουθενά। Κάποιος από τους αιρετούς μας (που συνάντησα τυχαία ) μου είπε ότι έχει δημοσιευτεί και μάλιστα αρκετά νωρίτερα από το αντίστοιχο της Χημείας.

Παρασκευή 24 Ιουνίου 2011

Αγαπητές/οί,

θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που συμμετείχατε στο πρώτο τριήμερο της επιμόρφωσης του Μείζονος προγράμματος. Εκτιμώ ότι ήταν ένα τριήμερο όπου είχαμε την ευκαιρία να γνωριστούμε, να αποκτήσουμε καινούργιες δεξιότητες και εμπειρίες και να θέσουμε την βάση για μια δημιουργική συνέχεια. Στην μνήμη έχει καταγραφεί η ευχάριστη ατμόσφαιρα, η συνεργατικότητα, και η επιμέλεια που δείξατε. Αισθάνομαι να έχω αποκτήσει καινούργιους φίλους με τους οποίου θέλω να μοιραστούμε τις ελπίδες μας, τις προσπάθειές μας και να ξεπεράσουμε τις αναπόφευκτες δυσκολίες. Ελπίζω αυτό το ιστολόγιο να αποτελέσει ένα γόνιμο βήμα επικοινωνίας και ανταλλαγής απόψεων.

Χαιρετισμούς,

Πολάτογλου Χαρίτων.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

Σενάριο διδασκαλίας:Οξέα -Βάσεις